Projekt kalendarzy

KALENDARZE
TOP 10 CIEKAWOSTEK, O KTÓRYCH PRAWDOPODOBNIE NIE WIEDZIELIŚCIE!

Kalendarze są już naszym stałym, życiowym kompanem. Od kalendarzy tradycyjnych, papierowych po kalendarze w wersji elektronicznej na naszych telefonach. Coraz częściej sięgamy po różne sposoby organizacji, ponieważ, dzięki temu mamy więcej czasu w ciągu dnia na nasze ulubione zajęcia. Ale czy wiedzieliście na przykład, dlaczego miesiące nazywają się tak a nie inaczej? Nie? W takim razie odpowiedź znajdziecie w tekście! Sprawdźcie, jakie ciekawostki o kalendarzach znaleźliśmy dla Was 🙂

ciekawostki o kalendarzach

Czy wiedzieliście, że…?

1.

Słowo „kalendarz” pochodzi od łacińskiego „caledae”, co oznacza pierwszy dzień każdego miesiąca (innymi słowy – pierwszy dzień po nowiu)

2.

Wszystkie ważne dni i fazy księżyca były zapisywane w księdze o nazwie „calendarium”

 

A jeśli TY chcesz zapisywać ważne dni a nie masz swojej księgi, kliknij tutaj i sprawdź jakie kalendarze przygotowało dla Ciebie Kreatywne!

3.

Egipcjanie stworzyli kalendarz bazujący na kalendarzu księżycowym żeby przewidzieć pory wylewu Nilu. 

4. 

Czwartek, bo czwarty dzień tygodnia, ale czy wiesz, że w językach germańskich nazwa pochodzi od Thora 🙂 Tak, tego boga z młotem! Na przykład Thursday, Donnerstag (Donar – inna nazwa Thora), Donderdag…

5.

Najstarszy kalendarz na świecie został odnaleziony w Szkocji! Był to kalendarz księżycowy liczący aż ponad 10 tysięcy lat!

Czy wiesz, że...

6.

Używane przez nas nazwy miesięcy wywodzą się ze słowiańskiej tradycji i wiążą się ze zjawiskami przyrodniczymi oraz pracami rolniczymi np. sierpień od ścinania zbóż sierpem.

7.

Znany nam wszystkim tydzień składający się z 7 dni został wymyślony w starożytnym Babilonie

8.

Początkiem doby w różnych kulturach był inny moment. Dla Rzymian była to północ, dla Egipcjan świt astronomiczny a Muzułmanów zachód słońca. A u Was? Kiedy zaczyna się doba? 🙂

9. 

Czas jest pojęciem filozoficznym.
Einstein uważał, że można go przedstawić za pomocą działania matematycznego, a Arystoteles definiował czas jako pojęcie fizyczne. Ciekawe…

10. 

Kalendarz chiński ma 12 miesięcy, ale… co pewien czas dodaje się 13 miesiąc! 

KONKURS

Do wygrania kalendarze na rok 2022! Odwiedź naszego Facebook’a i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Pokaż Światu- wystarczy kliknąć

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest